Najważniejsze informacje o drzewie genealogicznym

Najważniejsze informacje o drzewie genealogicznym

Już w szkole każdy miał okazję tworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Oczywiście, szkolne projekty najczęściej miały płytkie korzenie, choć zdarzały się czasami perełki o rozbudowanej strukturze. Obecnie tworzeniem drzew genealogicznych zajmują się profesjonaliści jako sposobem na życie. Przykładem takich pasjonatów jest firma Your Roots in Poland (szczegółowe informacje o oferowanych usługach można znaleźć na oficjalnej stronie https://yourrootsinpoland.com/pl). Firma zajmuje się między innymi prowadzeniem poszukiwań genealogicznych oraz projektowaniem drzew rodziny. Może to zaskakiwać niektórych, ale wiele osób korzysta z chęcią z takich usług.

Czym jest słynne drzewo?

Drzewo genealogiczne przypomina prawdziwe drzewo i na tym modelu właśnie jest budowane. Oczywiście, nie rośnie w lesie i nie jest rośliną, lecz pewnego rodzaju schematem – obrazem przedstawiającym powstawanie naszej rodziny od początków (czyli korzeni) do współczesnych czasów, czyli nas samych. Drzewo obejmuje wszystkich członków naszej linii krwi – protoplastów rodu, naszych dziadków, rodziców, ciotki, wujków, kuzynostwo, dzieci i tak dalej.

Metody budowania drzewa

Tworzenie pełnego drzewa genealogicznego, czyli takiego, które odnosi się nie tylko do najbliższej rodziny, nie jest łatwe. Tym trudniej, jeżeli chcemy uwzględnić wszelkie pokrewieństwo zarówno ze strony ojca i matki, obejmując zasięgiem także ich krewnych – rodziców, dziadków, pradziadków i tak dalej. Tak obszerne drzewo ciężko stworzyć i wymaga wiele pracy oraz poszukiwań informacji. Wiadomości na temat krewnych i przodków można szukać na własną rękę lub zlecić to profesjonalistom. Sposobów na znalezienie informacji jest wiele, a im więcej metod połączymy, tym większe szanse na rzetelne i liczniejsze dane. Można przeszukiwać rejestry urodzeń i śmierci, księgi diecezjalne (zawierają małżeństwa i rozwody kościelne), posłużyć się metodą kwerendy archiwalnej lub wywiadem. Każda z wymienionych metod zapewni inne informacje. Można także szukać wiadomości za pomocą Internetu, gdyż w dzisiejszych czas to wiele nowych możliwości i łatwiejszy dostęp do wiedzy, dzięki globalnemu wymiarowi sieci.

Na końcu zebrane informacje należy poddać analizie i na ich podstawie utworzyć plan, dzięki któremu stworzymy model drzewa genealogicznego naszej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *