Księgowość dla małych firm

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które właśnie zdecydowały się na założenie małego własnego biznesu, to powinieneś zacząć zdawać sobie sprawę, iż nawet małe firmy mają obowiązek prowadzenia księgowości. Postaramy się teraz wyjaśnić na czym to polega.

Księgowość dla małych firm
Zatem zacznijmy od podatku dochodowego oraz ryczałtu. Księgowość dla małych firm jest to tak zwana księgowość uproszczona, nazywana także potocznie małą księgowością. Opiera się ona przede wszystkim na prowadzeniu księgi przychodów oraz rozchodów, jak przy opodatkowaniu według skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Dotyczy również ewidencji przychodów – mówimy wtedy o opodatkowaniu ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów. Należy pamiętać, że powyższe ewidencje z pewnością stanowią podstawę co do rozliczeń podatkowych, które są dokonywane wraz z urzędem skarbowym. Niekiedy zaś w przypadku niektórych indywidualnych przedsiębiorców są przepisy, które nakładają obowiązek na daną firmę prowadzenia dodatkowych ewidencji, jak na przykład ewidencja środków trwałych, ewidencja przebiegu pojazdu, jest to dla celów PIT albo VAT oraz ewidencja wyposażenia. Teraz skupimy się na podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca ma zamiar być bardzo czynnym podatnikiem VAT to wówczas wtedy prowadzenie małej księgowości zaczyna zobowiązywać go do posiadania rejestru zakupu oraz sprzedaży VAT. Właśnie na ich podstawie określony podatnik wypełnia rozliczeniowe deklaracje jakim jest VAT-7, dzieje się tak w przypadku rozliczenia miesięcznego albo VAT-7K w tym przypadku dochodzi do rozliczenia kwartalnego, które koniecznie należy wypełnić oraz złożyć je do dwudziestego piątego dnia każdego następującego miesiąca po okresie rozliczeniowym. Składki ZUS są one kolejny element w księgowości małych firm.

Przedsiębiorca, a księgowość
Każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia żadnych pracowników jest on zobowiązany do opłacania składek ZUS w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca, lecz za miesiąc poprzedni. Jednak, gdy dana firma zatrudnia pracowników, to termin ten zaczyna się wydłużać do piętnastego dnia każdego miesiąca. Jednym z wielu lecz najważniejszym, a nawet głównym czynnikiem, który motywuje przedsiębiorców do pomysłu jakim jest samodzielne prowadzenie księgowości małej firmy jest z pewnością chęć ograniczenia wszelkich kosztów. W związku z czym dużym ułatwieniem w tej kwestii jest szereg wszelkich dostępnych programów online, które właśnie poza wystawianiem faktur o sprzedaży dają również możliwość wyliczania wszystkich zobowiązań podatkowych, a także sporządzania deklaracji. Właśnie dzięki nim księgowość dla małych firm jest zdecydowanie o wiele prostsza. Jedyne czego potrzebuje przedsiębiorca do ich użytkowania jest to komputer oraz dostęp do Internetu. Prowadzenie małej księgowości wcale nie musi być trudne, zwłaszcza jeżeli korzysta się z prostego oraz szybkiego programu. Zawsze można skorzystać z bezpłatnych programów testowych trzydziestu dniowych, którą pozwolą za zadecydowanie, który program jest najlepszy dla twojej firmy.

Podsumowując ewidencje z pewnością stanowią podstawę co do rozliczeń podatkowych, które są dokonywane wraz z urzędem skarbowym. Niekiedy zaś w przypadku niektórych indywidualnych przedsiębiorców są przepisy, które nakładają obowiązek na daną firmę prowadzenia dodatkowych ewidencji, jak na przykład ewidencja środków trwałych, ewidencja przebiegu pojazdu, jest to dla celów PIT albo VAT oraz ewidencja wyposażenia. Teraz skupimy się na podatku VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *