Bezpieczeństwo podczas jazdy autem zimą

Gdy nadchodzi zima, nie należy zwlekać z odpowiednim przygotowaniem swojego samochodu na zbliżające się bardzo trudne warunki atmosferyczne. Jednak zanim na dobre zapanują już niskie temperatury, a na drogach zacznie zalegać błoto oraz śnieg, doradzamy aby zadbać o dobrą widoczność oraz przyczepność a także sprawny system hamowania w naszym samochodzie. Są to podstawowe elementy, które mają wpływ na bezpieczną jazdę.

Bezpieczeństwo jazdy
Ich zaniedbanie jest zagrożeniem zarówno dla nas, ale także dla innych uczestników ruchu. W związku z czym w okresie takim jak jesienno-zimowy znacznie zmniejsza się widoczność i pojawiają się dość częste opady deszczu oraz śniegu. Do jednej z podstawowych rzeczy, o które trzeba zadbać jest prawidłowy stan przedniej szyby auta, czyli musi być on dobrany do pory roku jaka panuje aktualnie, jak i również płyn do spryskiwaczy oraz sprawne wycieraczki. Pamiętajmy jednak, że jeżeli wycieraczki rozmazują zanieczyszczenia albo źle zbierają wodę, pozostawiają smugi lub piszczą to znak, iż pióro wycieraczki jest zużyte i należy je wymienić. Niestety nawet idealnie przejrzyste szyby nigdy same nie zapewnią nam dobrej widoczności, jeżeli nie zadbamy o światła. Poprawne działanie wszystkich świateł samochodowych powinno być sprawdzane regularnie, natomiast przepalone żarówki na bieżąco wymieniane.

Zima, a jazda samochodem
W okresie jesienno-zimowym proponujemy pamiętać o sprawdzaniu świateł przeciwmgłowych, które w tym czasie są bardzo przydatne, ale jednak część kierowców często o nich zapomina. Dzieje się tak ze względu na rzadkie ich używanie. Warto także pamiętać o czyszczeniu reflektorów w samochodzie, w szczególności, gdy na drodze zaczyna zalegać błoto albo śnieg. Bowiem, gdy na dworze temperatura zaczyna spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza na kołach powinny znajdować się już opony zimowe. Podczas wymiany powinniśmy zwrócić uwagę na ciśnienie w ogumieniu oraz na stan bieżnika. W tej porze roku warunki na jezdni często mogą powodować poślizg, dlatego tak bardzo ważne jest zapewnienie prawidłowej przyczepności. Chociaż polskie normy mówią o tym, że głębokość bieżnika musi mieć minimum 1,6 milimetra, lecz gdy jest ona większa, tym wyższy jest poziom bezpieczeństwa.

Nawierzchnia zimą
W związku z czym zimą dobrze jest, jeżeli głębokość bieżnika nie jest mniejsza niż 3 milimetry. Doskonale wszyscy wiemy, że na mokrej nawierzchni droga hamowania auta znacznie się wydłuża, dlatego tak bardzo ważne jest zadbanie o to, aby dodatkowo nie była ona wydłużona zużytymi amortyzatorami albo nie do końca sprawnym układem hamulcowym. Należy także pamiętać, iż najważniejszy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy ma każdy z nas. W roku 2010 na około trzydzieści dziewięć tysięcy wszystkich zdarzeń drogowych, które wydarzyły się w Polsce to w ponad trzydziestu tysiącach przypadków wina była ze strony kierującego. W warunkach wymagających, które bez wątpienia dojść często panują na drogach w Polsce, jesienią oraz zimą, każdy kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że należy zredukować prędkość, także zwiększyć odstęp pomiędzy pojazdami oraz pamiętać, iż nie wszyscy kierowcy muszą być odpowiednio przygotowani do jazdy w określonych warunkach, co z pewnością stwarza dodatkowe zagrożenie.

Podsumowując w okresie jesienno-zimowym proponujemy pamiętać o sprawdzaniu świateł przeciwmgłowych, które w tym czasie są bardzo przydatne, ale jednak część kierowców często o nich zapomina, ze względu na rzadkie używanie. Warto także pamiętać o czyszczeniu reflektorów w samochodzie, w szczególności, gdy na drodze zaczyna zalegać błoto albo śnieg. Jednak w momencie, gdy na dworze temperatura zaczyna spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza, na kołach powinny znajdować się już opony zimowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *